GEÇMİŞ FESTİVALLER

549. ÇAĞLAK FESTİVALİ

Akhisar 549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri Manisa’da 3 gün önce göreve başlayan yeni Vali Celalettin Güvenç tarafından açıldı. Akhisar Belediye önünde düzenlenen tören saat 14:00’da başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Akhisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Ege yöresinin Zeybek oyunları sergilediler. Manisa Valisi Celalettin Güvenç 549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri açılışını yaptıktan sonra, Zeytin Çadırında buluna standlerin açılışını da yaptı. Zeytin Standları açılışında masada ikram edile zeytinyağına ekmek banarak zeytinyağının tadına baktı ve “nefis bir yağ” dedi.

549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri töreninde konuşan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı;”Akhisarlılar kendi içlerinden çıkan yüreği büyük bilge Şeyh İsa’yı hemşerilik bilinciyle öyle bir karşıladılar ve yüreklerine bastılar ki, işte o an tarihe geçti ve yüreklere yazıldı. Bundan 549 yıl önce, zeytin ağaçları altında bilgelerini bekleyen Akhisarlılar bu anın ölümsüzleşeceğini, Çağlak Festivali ve şenlikleri olarak her yıl anılacağını düşünmüşler miydi acaba, bugün, akıp giden zamanları bir yerlerde bulabilmek için, Akhisar’da yaşayan, Akhisar’ı yaşayan tüm dostlarla bir arada olmanın mutluluğu ile tarihimize yeniden dokunuyoruz. Akhisar’da 549 yıl önce atılan bu anlamlı çentik, giderek büyüyor. Akhisar’ın dışında, Türkiye’ye ve bu seneki uluslar arası kimliğiyle dünyaya yayılıyor. Bu sene Çağlak Festivalimizde Türk ve Japon kültür kardeşliği İlçemize taşımaktan ayrıca mutluyuz. Kültürün sanatın, festivalimizin evrensel bir boyut kazanması ve halkaların dünyaya yayılmasını görmek mutluluk verici. İçimizden çıkan o bilge insanı rahmetle anarken, bu kutsal emanete ve geleneklerine sahip çıkan tüm Akhisarlılara ve Akhisar’ı yaşayanlara teşekkür ediyorum” dedi. 
Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, “Tarihin başlangıcından beri insanoğlu toplumun içinde yaşamış binlerce yıllık devletlerin tarihine baktığımızda medeniyet kuran ülkeler bir yandan ülkelerini belki silahlı güçten koruyup yeniden fethederken binalar yapıp yollar yapıp kervansaraylar yapıp mahur hale getirmişler. Birlikteliği bir arada gerçekleştirmeye çalışmışlar. İlçemizde Şeyh İsa Horosan’dan gelen değerli bir bilge yıllarca ilçemiz dışında eğitim görmüş döndüğünde çağlak mevkiinde karşılanmış .549 yıl önce gerçekleşen bu olay bu yerleşim biriminde bir panayır , festival , eğlence gibi bu günlere kadar gelmiş. Çağlak Festivali boyunca 20’ye yakın etkinlik yapmasıylada Festivalimize ayrı bir renk katacaktır” dedi.
Manisa Valisi Celalettin Güvenç;” Sevgili vatandaşlarım sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 3.ncü Gününde böyle güzide bir ilinde bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Üç gündür gördüklerim, şahit olduklarım, bana söylenenlerin doğru olduğunu, gurur verici bir kentte geldiğimi, gösteriyor. Dün Yunt dağındaydım, şenliklere katıldım. Önemli bir kentte zenginlikleri olan bir kentte yaşıyorsunuz. Bu kente sahip çıkmak lazım, birlik beraberliği muhafaza etmek lazım. Dünya’da 500, 550 yıllık kurumları ve gelenekleri olan kentler şehirler çok az bunun kıymetini bilmek lazım, ben bu heyecanla 3’ncü gün hoş bulduk Manisa diyorum, hoş bulduk Akhisar diyorum şenliğiniz şen ola diyerek sözlerimi tamamlıyorum” dedi.
Akhisar Belediye başkanı Salih Hızlı Manisa Valisi Celalettin Güvenç’e Zeytinyağ şişesinden oluşan plaketi verdi.

Bayramınız Kutlu olsun Ürününüz Bol Olsun” sözleri ile konuşmasına başladı. Bayram havasına dönen bu festival etkinliğinize gelmekten ve burada olmaktan kendimi şanslı hissediyorum.549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri etkinlikleriniz hayırlı uğurlu olsun” dedi. Çağlak Festivali ve Zeytin standları açılışı yapıldı. 3 gün sürecek etkinlikler ile ilçede bayram havası esti.


System.String[]

ÇAĞLAK FESTİVALİ TWEETS

vasiyet mini

siluet