GEÇMİŞ FESTİVALLER

553. ÇAĞLAK FESTİVALİ

Festivalimiz 21 Mayıs Pazartesi günü başlayacak ve 27 Mayıs Pazar günü de bitecek, 12 Mayıs’ta bazı etkinliklerimiz başladı, ancak festivalimiz Mayıs’ın 21ile 27’si arasında düzenlenecek.
“Festival’de 3 Konser Olacak”
21 Mayıs Pazartesi günü saat 21:00’de Model konseri, 23 Mayıs Çarşamba günü Ravi İncigöz konseri ve 26 Mayıs Cumartesi günü Mustafa Ceceli konser etkinlikleri Gölet Alanında düzenlenecek.

552. ÇAĞLAK FESTİVALİ

Şeyh İsa Camisi'nde düzenlenen anmayla başlayan törende konuşan Başkan Hızlı, festival ve şenliklerin bir hafta süreceğini belirterek, "Çağlak Festivali, bize bırakılmış kutsal bir emanetin simgesidir. Bu festivale özünü katan Şeyh İsa, bizler için bilgeliğin, barışın, inancın temsilcisi olmuştur. Şeyh İsa'yı, kuşaklar ve sınırlar ötesi yayılan bir mesaj haline getirmeye çalışıyoruz. İnanıyorum ki bunu zenginleştirerek her zaman sürdürme gayreti içinde olacağız. " dedi.

551. ÇAĞLAK FESTİVALİ

Saat 16:30'da Şeyhisa Camisinde düzenlenen Geleneksel Anma Töreni ile başlayan 551. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri töreninde günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı yaptı. Salih Hızlı;”Bu gün burada zengin bir geleneği zengin bir gönüllülükle yad etmek bir araya gelmiş bulunuyoruz. Şeyhisa ile Akhisarlıların bizlere bıraktığı geleneği bu yıllara kadar sürdürme gayretinde olan ve bu sevgiyi paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Bu gün bu yaşadığımız coşku bilginin, sevginin inancın sevgisi olmuş Şeyhisa'nın 551 yıl önce memleketine dönüşünün, Akhisarlıların ona kavuşmanın coşkusudur. Yaşamı boyunca sevenlerine, inanlara muhakkak ilim ve sanat öğrenmelerini nasihat eden zahiri ve batıl ilimleri yazmakla öğretmekle meşgul olan Şeyhisa'ya olan hayranlığı bir festival ile yaşıyor ve yaşatıyoruz. Şeyhisa'nın 551 yıl öncesinden bilim ve sanatla günümüze tuttuğu ışık yine geleceğimizi aydınlatmaya devam ediyoruz. Akhisarlılar olarak geçmişimizden aldığımız ilim ve sanat ışığı onurla yarınlara taşımaya devam edeceğiz. Çağlak Festivali ile Zeytin Şenlikleri ile bu güçlü bu güçlü paylaşımı tüm programlarımıza sizlerle mutlulukla sürdürmeyi diliyorum. Festivalimizin başarılı geçmesini diliyorum”  dedi.

550. ÇAĞLAK FESTİVALİ

550. Geleneksel Çağlak Festivalinin son gününde Çağlak mevkiinde yoğun bir katılım ve çeşitli etkinliklerle festivalin açılışı yapıldı. Günün erken saatlerinden itibaren çağlak mevkiine gelen halk çağlak coşkusunu doyasıya yaşadı. Halk oyunları gösterileri ile başlayan etkinlikler çayırda yapılan yağlı güreş karşılaşmaları ile devam etti.Yurdun değişik bölgelerinden beraberinde izleyici kitlesi ile katılan güreşçiler festivalin diğer şehirlerde de tanınmasını sağlarken Akhisar esnafının da yüzünü güldürdü. Sabah saatlerinde küçükler kategorisinde başlayan güreşler sıcak bir havada devam ederken orta ve baş altı güreşenler ve özellikle başpehlivanlık güreşlerinde sıcak hava güreşçilere rakip oldu. Akhisar Belediyesi tarafından düzenlenen yağlı güreşlerde rakipler birbirlerine üstünlük sağlamak için yoğun uğraş verdiler. Bazı güreş müsabakalarında yenilen güreşçi taraftarlarının sebep olduğu tartışma ve kavga jandarma ve özel güvenliğin girişimi ile büyümeden önlenirken sportmen ruha gölge düşürdü. Müsabakaları ilgi ile izleyenler arasında Belediye başkanı Salih HIZLI, başkan yardımcıları Latif ÇAKMAK ve Ömer İŞÇİ, eski pehlivanlardan Niyazi GÜREŞEN de vardı.

549. ÇAĞLAK FESTİVALİ

Akhisar 549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri Manisa’da 3 gün önce göreve başlayan yeni Vali Celalettin Güvenç tarafından açıldı. Akhisar Belediye önünde düzenlenen tören saat 14:00’da başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Akhisar Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Ege yöresinin Zeybek oyunları sergilediler. Manisa Valisi Celalettin Güvenç 549. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri açılışını yaptıktan sonra, Zeytin Çadırında buluna standlerin açılışını da yaptı. Zeytin Standları açılışında masada ikram edile zeytinyağına ekmek banarak zeytinyağının tadına baktı ve “nefis bir yağ” dedi.

548. ÇAĞLAK FESTİVALİ

Akhisar 548. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk tarafından başlatıldı. Akhisar Belediyesi önünde düzenlenen törenlerde, Japon "Nagisa Daiko Grubu" ilgiyle izlendi.

Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, 548. Çağlak Festivali ve Zeytin Şenlikleri töreninde, "Akhisarlılar kendi içlerinden çıkan yüreği büyük bilge Şeyh İsa'yı hemşerilik bilinciyle öyle bir karşıladılar ve yüreklerine bastılar ki işte o an tarihe geçti ve yüreklere yazıldı" dedi. Hızlı, "Bundan 548 yıl önce, zeytin ağaçları altında bilgelerini bekleyen Akhisarlılar bu anın ölümsüzleşeceğini, Çağlak Festivali ve zeytin şenlikleri olarak her yıl anılacağını düşünmüşler miydi acaba? Bugün, akıp giden zamanları bir yerlerde bulabilmek için, Akhisar'da yaşayan, Akhisar'ı yaşayan tüm dostlarla bir arada olmanın mutluluğu ile tarihimize yeniden dokunuyoruz. Akhisar'da 548 yıl önce atılan bu anlamlı çentik, giderek büyüyor. Akhisar'ın dışında, Türkiye'ye ve bu seneki uluslar arası kimliğiyle dünyaya yayılıyor. Bu sene Çağlak Festivalimizde Türk ve Japon kültür kardeşliğini ilçemize taşımaktan ayrıca mutluyuz. Kültürün sanatın, festivalimizin evrensel bir boyut kazanması ve halkaların dünyaya yayılmasını görmek mutluluk verici. İçimizden çıkan o bilge insanı rahmetle anarken, bu kutsal emanete, geleneklerine sahip çıkan tüm Akhisarlılara ve Akhisar'ı yaşayanlara teşekkür ediyorum" dedi.

ÇAĞLAK FESTİVALİ TWEETS

vasiyet mini

siluet