Ana Sayfa

Çağlak

FESTİVALİ

 

Çağlak Festivali

Bu yıl 559’uncusu düzenlenecek olan Çağlak Festivali ilk toplantısı yapıldı. Akhisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömer İşçi önderliğinde toplanan Çağlak Festivali Komisyonuna Zabıta Müdürü Hasan Karabacak, Destek Hizmetler Müdürü Mehmet Alaca, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Topaloğlu, Sanat Atölyesi Sorumlusu Umut Ak, Kırsal Hizmetler Müdürü Mehmet Tekin, Satın Alma Sorumlusu Özcan Yiğit, Sağlık İşleri Müdürü İsmail Coşan, Mali Hizmetler Müdürü Yusuf Girgin, Gelir Müdürü Vekili Nezihe Uyar, İnsan Kaynakları Personeli Recep Burkay, Park ve Bahçeler Müdürü Ferhan Aşkın, Fen İşleri Müdürü Öznur Babacan ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Personeli Erkan Poğaçacı katıldı.

Komisyon tarafından görüşülen ilk konu festival tarihi ele alındı. Komisyon Başkanı Ömer İşçi’nin komisyona sunduğu 15 Mayıs ile 21 Mayıs 2017 tarihleri uygun görülerek oybirliği ile kabul edildi. 1 haftalık festival süresince yine geleneksel etkinlikler güreş, cirit atışları, satranç turnuvası vb. etkinliklerin devam edeceği ve panayır alanının ise yine geçmiş yıllarda olduğu gibi Akhisar Belediyesi Hüsnü Kahraman Kültür Parkı Gölet alanı olacağı bildirildi.

 

Çağlak Festivali

Akhisar'a özgü geleneksel bir bahar bayramıdır. 15. yüzyılda yaşamış bir Akhisar’lı olan Şeyh İsa'nın Çağlak Mesiresinin halk tarafından benimsenmesinde önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte, kültürümüzde önemli yeri olan Hıdrellez, Nevruz vb. gelenekleriyle büyük benzerlik gösteren yerel bir bayramdır.

Geleneksel Çağlak Mesiresi son zamanlarda Akhisar Belediyesinin girişimleriyle bölgesel bir festival haline dönüştürülmüştür. Festival etkinliklerinde yer alan çeşitli oyun ve spor karşılaşmalarına ek olarak, kültür sanat etkinliklerine de yer verilmektedir. Festival boyunca Akhisar ve yöre halkı etkinliklere büyük ilgi gösterir.

Çağlak Mesiresinin başladığı gün Akhisar halkı geleneksel olarak sabahın erken saatlerinde hazırladıkları yiyecekleri de alarak, mesire alanlarına akın ederler. Akşama kadar yiyip, içilir. Genç kız ve delikanlılar en yeni ve güzel elbiselerini giyerler. Çeşitli etkinlikler, güreş ve cirit yarışmaları düzenlenir. Tüccar ve çiftçiler mal ve ürünlerini açtıkları sergilerde satışa çıkarırlar. Gençler tanışma fırsatı bulurlar.

System.String[]

siluet

Stand-02

Stand-03

Stand-01

Stand-04